Πέμπτη 19 Αυγούστου 2010

Ζαχάρης / Φραγκούλης και Φραντζέσκου / Φαρμάκη θριαμβευτές στο τουρνουά Beach Volley της Κάσου, "Mike Mastrandreas Cup" 2010

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα διαρκείας μιας ώρας, οι Δημήτρης Φραγκούλης και Γιώργος Ζαχάρης πέτυχαν την ολική ανατροπή και κατέκτησαν τον τίτλο στο εφετεινό τουρνουά Beach Volley της Κάσου, "Mike Mastrandreas Cup" 2010, που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της τετάρτης στην Παραλία της Κοφτερής.
Οι θριαμβευτές του τουρνουά, απτόητοι από το εις βάρος τους 0-1, νίκησαν τους Κυριάκο Λαθουράκη και Μηνά Μηνά με 2-1 (22-24, 21-15, 15-07) και κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο, περιορίζοντας τους αντιπάλους τους στο αργυρό.
Το χάλκινο μετάλλιο των ανδρών πήραν οι Ζαχαρίας Λούπης / Κώστας Ιωσηφίδης.
Στις γυναίκες οι Μαρία Φραντζέσκου / Λίλη Φαρμάκη δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ, αλλά τελικά νίκησαν τις Πόπη Παπαμάρκου / Μαρία Δελαγραμμάτικα με 2-0 (21-17, 21-14) και κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο.
Το χάλκινο μετάλλιο των γυναικών πήραν οι Μαρία Βαξεβανέλλη / Μαρία Φραγκούλη.

Το τουρνουά της Κάσου ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του εκλιπόντος τέως προέδρου της Ελληνικής Ομοσπονδίας και Ευρωπαϊκής Συνομοσπονδίας, αλλά και αντιπροέδρου της Διεθνούς Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης, Κασιώτη Μιχάλη Μαστρανδρέα

Το "Mike Mastrandreas Cup" οργανώσε ο Σύλλογος Νεολαίας Κάσου με την υποστήριξη του Επαρχείου Καρπάθου-Κάσου και τον Δήμο Κασίων, αλλά και με την επίβλεψη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης που φιλοδοξεί από το 2011 να αναβαθμίσει του τουρνουά που φέρει το όνομα του τέως Προέδρου της.